Parodos ir renginiai

Tarptautinė paroda „Husarija – mūsų pasididžiavimas“

2025 - 08 - 01

Rugpjūčio 1 d. 18 val. Biržų miesto šventės metu Biržų krašto muziejaus „Sėla“ Arsenalo salėse vyks rekonstruktorių iš Lenkijos parengtos husarų ginkluotės ir ekipuotės parodos „Husarija – mūsų pasididžiavimaspristatymas.

O rugsėjo 26 d. konferencija skirta Salaspilio mūšio 420-osioms metinėms paminėti: „Salaspilio mūšiui - 420“. Lietuvos kultūros tarybai ir Biržų rajono savivaldybei skyrus finansavimą Biržų krašto muziejaus „Sėla“ projektui „Salaspilio mūšio pergalės 420-ųjų metinių minėjimas (ginkluotės paroda ir konferencija)“ visuomenė turės unikalią galimybę


apsilankyti tarptautinėje parodoje „Husarija – mūsų pasididžiavimas“ ir susipažinti su Abiejų Tautų Respublikos kariniu palikimu bei XVI a. pb. – XVII a. pr. Abiejų Tautų Respublikos karybos pažiba - sparnuotaisiais husarais, kurie daugiausiai prisidėjo prie pergalės šiame mūšyje. Paroda veiks 2025 m. rugpjūčio 1 d. – rugsėjo 28 d.

Pergalė ties Salaspiliu laikoma viena didžiausių pergalių Abiejų Tautų Respublikos istorijoje. Istoriniuose šaltiniuose šis mūšis dažnai vadinamas Kircholmo mūšiu (1605 m.), nes dabartinis Salaspilis taip vadintas iki 1917 m. Ši pergalė labai išgarsino LDK didįjį etmoną Joną Karolį Chodkevičių. O už pergalę mūšio lauke, kaip jau minėta, labiausiai reiktų dėkoti to meto mūsų puikiajai kavalerijai - husarijai. Husarijos klestėjimo laikai -  XVI a. paskutinis ketvirtis ir XVII a. pirmasis ketvirtis, o pati formacija gyvavo kone tris šimtmečius (XVI –XVIII a.).

Apie parodos organizatorius:

1. Radosław Sikora – istorijos mokslų daktaras (daktaro disertacijos pavadinimas: „Husarų kovos taktika, ginkluotė ir ekipuotė 1576–1710 m.“), daugybės knygų apie senąją Lenkijos ir bendrai Abiejų Tautų Respublikos kariuomenę autorius. Jo knygos yra išleistos ne tik Lenkijoje, bet ir Ukrainoje bei Rusijoje. Yra parašęs daugybę straipsnių Lenkijos ir užsienio žurnaluose skirtuose militarinei tematikai. Jau du dešimtmečius užsiima husarijos rekonstrukcija. Parodų skirtų husarijai ir senajai Lenkijos bei ATR kariuomenei Lenkijoje ir užsienyje (Danijoje, Ispanijoje, Rusijoje, Ukrainoje) bendraautorius, o taip pat ir lektorius skaitantis paskaitas apie husariją ir senąją Lenkijos bei ATR kariuomenę.

2. Radosław Szleszyński – jau du dešimtmečius užsiima husarijos rekonstrukcija ir tyrinėjimais. Fotografas, daugelį metų dokumentuojantis husarijos paveldą Lenkijoje ir užsienyje. Albumo „Abiejų Tautų Respublikos husarija“ („Husaria Rzeczpospolitej“) bendraautoris.
Jis yra 2018 m. Didžiojo Nepriklausomybės parado, kuriame žygiavo XVII a. karybos rekonstruktoriai, vienas iš organizatorių ir renginio koordinatorius. Už tai buvo apdovanotas Nepriklausomybės atkūrimo 100-ųjų metinių medaliu. Parodų, skirtų husarams ir senajai Lenkijos bei ATR kariuomenei, bendraautorius Lenkijoje (pvz., JAV prezidento Donaldo Trumpo vizito Varšuvoje metu) ir už jos ribų (Danijoje, Ispanijoje, Rusijoje, Ukrainoje).

3. Jacek Oleszkiewicz – verslininkas, husarijos rekonstruktorius ir entuziastas. Žirgų mylėtojas ir raitelis (profesionaliai užsiima jodinėjimu). Parodų, skirtų husarijai ir senajai Lenkijos bei ATR kariuomenei Lenkijoje ir už jos ribų (Danijoje, Ispanijoje, Ukrainoje), bendraautorius.

Projektą finansuoja:

Biržų r. savivaldybė

Paskutinį kartą redaguota: 2025-07-09 16:33



Susisiekite
Turite klausimų?
+
A biržiečė vaišin dainuodamūs

Kviečiam aplunkyt įdomių ekspozicijų „Senoj aludaryste“ bei linksmė pasibūt programoj del suaugusių „A biržiečė vaišin dainuodamūs“!