Parodos ir renginiai

A. M. Budreckio knygos „Pirmoji Lietuvos Respublika kovoje už laisvę ir nepriklausomybę“ pristatymas

2024 - 05 - 03

Biržų krašto muziejuje „Sėla“ gegužės 3 d. 16:30 val. – unikalus renginys: pristatoma A. M. Budreckio knyga „Pirmoji Lietuvos Respublika kovoje už laisvę ir nepriklausomybę“.

Pristatoma knyga yra išskirtinė keliais atžvilgiais. Visų pirma dėl to, kad jos autorius istorikas Algirdas Martynas Budreckis (1938–2000) yra labai įdomi ir Lietuvai didžiai nusipelniusi asmenybė, nepaisant to, kad pas mus ji kol kas menkai žinoma.


Istorikas gimė Niuarke, didžiausiame Naujojo Džersio (JAV) valstijos mieste, 1963 m. baigė Rutgers universitetą, ten įgijo filosofijos daktaro laipsnį (1965). A. M. Budreckis buvo nuolatinis, nepamainomas paskaitininkas lietuvių ir anglų kalbomis Bostone, Niujorke, Filadelfijoje, Čikagoje, Vašingtone ir kitur lietuviams reikšmingomis progomis. Visgi, jo darbai negalėjo prasibrauti pro „geležinę uždangą“ ir Lietuvoje nebuvo žinomi.

Knyga „Pirmoji Lietuvos Respublika kovoje už laisvę ir nepriklausomybę“ aprėpia laikotarpį nuo Lietuvos valstybės kūrimosi 1918 m., jos žūtbūtinių kovų karo lauke dėl laisvės ir išlikimo 1919–1921 m., sunkaus diplomatinio darbo dėl šalies politinio pripažinimo, nepaprastai sudėtingų politinių procesų dėl prarasto Vilniaus ir Vilniaus krašto, čia plačiai rašoma apie Lenkijos ultimatumą 1938 m. Knygoje skelbiamos ir dvi A. M. Budreckio angliškai rašytos, į lietuvių kalbą išverstos studijos apie 1940 m. Lietuvos okupaciją ir aneksiją bei 1941 m. birželio Sukilimą, taip pat platūs straipsniai apie okupuotų Baltijos valstybių padėtį Antrojo pasaulinio karo metais bei lenkų emigracinės vyriausybės pastangas padėti Lietuvai atgauti prarastą nepriklausomybę.

Kviečiame nepraleisti progos susitikti su knygos sudarytoju, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vyriausiuoju tyrėju Vidmantu Valiušaičiu. Knygos pristatyme taip pat dalyvaus JAV gyvenančios  A. M. Budreckio žmona Giedre Budreckienė ir dukra Daina Budreckytė. Knygą 2023 m. išleido Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.

 

Paskutinį kartą redaguota: 2024-04-24 08:19Susisiekite
Turite klausimų?
+
A biržiečė vaišin dainuodamūs

Kviečiam aplunkyt įdomių ekspozicijų „Senoj aludaryste“ bei linksmė pasibūt programoj del suaugusių „A biržiečė vaišin dainuodamūs“!