Paroda „Tradicijų dermė kryžių viršūnėse“

2023 - 10 - 06

Parodoje pristatomi net tik kalviškosios kryždirbystės darbai, bet ir jų kūrimo momentai, įamžinti Gintaro Lukoševičiaus fotografijose.

Saulius Kronis, tautodailininkas kalvis, kryždirbys, gimė 1973 metais Panevėžyje. Kalvystės amato mokėsi Lietuvos kalvių kalvio Vytauto Kryževičiaus kalvystės studijoje. Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys nuo 2009 metų, parodose dalyvauja nuo 2008.  Turi meno kūrėjo statusą.  Lietuvos kalvių sąjungos narys, 2013–2022 metais – Lietuvos tautodailininkų sąjungos Panevėžio bendrijos pirmininkas.

Dirba savo privačioje kalvėje Velžio kaime, Panevėžio rajone. Mobilios kalvės savininkas, kalvystės amatą demonstruoja šventėse, kūrybinėse stovyklose, rengia edukacines programas, dalyvauja viešųjų erdvių puošimo projektuose. Kalvystės amatą pristatė Lenkijoje, Italijoje, Turkijoje.

Savo kūryboje daugiausia dėmesio skiria senųjų kalviškosios kryždirbystės tradicijų puoselėjimui, kuria kryžius-saulutes, memorialinių paminklų viršūnes. Aukštaitiškų kryžių kolekcijos kūrimui S. Kroniui trejus metus buvo skirta LR Kultūros ministerijos individuali stipendija, vieną kartą – edukacinė stipendija.

Surengė personalines kalviškosios kryždirbystės parodas Panevėžio rajono savivaldybėje, Smilgių etnografinėje sodyboje, Velžio bendruomenės  namuose, Berčiūnų bažnyčioje, Linų muziejuje, Naujamiesčio kultūros centre-dailės galerijoje, Paįstrio kultūros centre, Ėriškių kultūros centre, Birštono sakraliniame muziejuje, LR Seime, Krekenavos mažosios  bazilikos parapijos namuose, Lietuvos aklųjų bibliotekos Panevėžio filiale, Rokiškio krašto muziejuje, Upytės tradicinių amatų centre, Panevėžio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, Velžio gimnazijoje. Kasmet dalyvauja kūrybiniame plenere Skemų socialinės globos namuose (Rokiškio r.). Nuo 2014 metų dalyvauja kūrybiniame plenere Užvenčio dvaro malūne Kelmės rajone.

2014 ir 2018 metais kartu su mokiniais kalvystės amatą demonstravo dainų švenčių metu veikusiame vaikų amatų miestelyje.

2016 metais S. Kronis nukaldino vienus iš didžiausių metalinių kryžių Lietuvoje – Skemų miestelio (Rokiškio r.) Šv. Onos koplyčiai ir varpinei.

2020 metais respublikiniame liaudies meno konkurse „Aukso vainikas“ S. Kronis apdovanotas aukso vainiku kryždirbystės srityje.

2021 metais S. Kronis sukūrė kryžių Bradesių kaimui (Rokiškio rajonas) atminti, kryžių tremtiniams Berčiūnų kaime (Panevėžio rajone), saulutę su gyvybės medžio motyvais Velžio kaimo jubiliejui. Vienas iš ryškesnių darbų – Pasaulio medis Baltų mitologijos parke Kretingos rajone.

Paskutinį kartą redaguota: 2023-10-09 13:27