Parodos ir renginiai

Paroda „Neša kraičius iš svirnelio...“

2022 - 06 - 03

Projekto „XX a. I p. austinės namų tekstilės rinkinio išsaugojimas ir sklaida“ paroda „Neša kraičius iš svirnelio“. Parodoje eksponuojama namų tekstilė iš Ėriškių kultūros centro padalinio Upytės tradicinių amatų centro etnografijos rinkinio. Audinių rietimai, rankšluosčiai, staltiesės, pagalvių užvalkalai, paklodės ir kt. – XX a. I p. merginų rankomis austi, siuvinėti, nerti ir kraičiui kaupti tekstilės darbai. Kas tos merginos, kokia jų kraičių skrynių gyvenimo istorija, išgirsite parodos pristatyme birželio 3 d. 17 val., kuriame dalyvaus Upytės tradicinių amatų centro darbuotojai ir savo šeimos moterų – mamos, močiutės, tetos – austinius rankdarbius amatų centrui padovanojęs Krekenavos bazilikos rektorius dr. kun. Gediminas Jankūnas.


Abrūsėlį ausiu

Dėl jauno bernelio,

Dėl jauno bernelio,

Balto dobilėlio.. (Lietuvių liaudies daina)

Parodoje eksponuojama etnografinė tekstilė: rankšluosčiai, staltiesės, paklodės, užvalkalai – tai bene seniausi buitiniai dekoratyviniai mūsų tautos audiniai. Žmogaus gyvenime jie turėjo ne vien praktinę paskirtį, bet ir tradicinę apeiginę reikšmę, ypač glaudžiai siejosi su moters ir mergelės dalia. Mergaitės kraičiams ausdavo rietimus audeklų paklodėms, užvalkalams, staltiesėms, rankšluosčiams ir kt. Parodoje dominuoja rankšluosčiai. Kiekviena moteris, ypač jaunystėje, stengdavosi prisiausti kuo daugiau rankšluosčių, kad nebūtų laikoma bloga audėja. Rankšluosčių reikėdavo daug: per vestuves nuotaka juos dovanodavo piršliui, pabroliams, kraičvežiams, per laidotuves – duobkasiams. Dažnai jie buvo dovanojami kaip nuoširdaus dėkingumo dovana. Parodoje galite matyti audinius, kurie datuojami 1929 m. Šiuos audinius audė, siuvinėjo ir į kraičio skrynias sukrovė bei savo namus puošė:

Elžbieta Rožėnaitė Grigaliūnienė (1901–1973), Čeniškių km., Biržų rajonas;

Ona Vertelkaitė Dailidėnienė (1915–1981), Stultiškių km., Panevėžio rajonas;

Pranciška Jankūnaitė (1920–2004), Paringužės km. Gulbinų valsčius, Pabiržės parapija, Biržų rajonas;

Juzė Abloževičiūtė Čepaitienė (1924–2015), Tarnagalos km., Panevėžio rajonas;

Stanislava Žiezdrytė (1932–2020), Tauragnai;

Danutė Ežbieta Grigaliūnaitė Jankūnienė (1935–2020), Vilkynės km., Kirdonių km., Pabiržės parapija, Biržų rajonas.

Močiutės, mamų siuvinėtus, nertus senuosius audinius dovanojo Panevėžio krašto žmonės:

Birutė Jasnauskienė, kun. Gediminas Jankūnas, Jonas Jankūnas, Karolis Dailidėnas, Upytės Šv. Karolio Boromėjaus parapija.

Džiaugiamės ir dėkojame šiems žmonėms už atvertas savo šeimos moterų kraičio skrynias, už dovanotą prisilietimą prie šimtmečius saugotos audimo tradicijos. Linkėkime vieni kitiems, kad mūsų vaikų vaikai save atpažintų iš lino drobėjo išaustų raštų.

 

Projektą vykdo Panevėžio rajono Ėriškių kultūros centras. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba bei Panevėžio rajono savivaldybė.

Paskutinį kartą redaguota: 2022-06-05 08:37Susisiekite
Turite klausimų?
+
A biržiečė vaišin dainuodamūs

Kviečiam aplunkyt įdomių ekspozicijų „Senoj aludaryste“ bei linksmė pasibūt programoj del suaugusių „A biržiečė vaišin dainuodamūs“!