Parodos ir renginiai

Paroda „Juostų pynimo tradicija: žmonės ir spalvos“

2023 - 10 - 06

Parodoje „Juostų pynimo tradicija: žmonės ir spalvos“ eksponuojamos seniausios aukštaitiškos juostos iš Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Panevėžio kraštotyros muziejaus rinkinių bei šiuolaikiniai Aukštaitijos juostų pynėjų darbai. Maloniai kviečiame dalyvauti!

Muziejuose saugomi seniausi pintinių juostų iš vilnonių siūlų pavyzdžiai datuojami XIX a. pabaiga, tačiau manoma, kad nesudėtingos jų gamybos technikos šaknys siekia dar prieš mūsų erą gyvavusias Pamarių ir Narvos kultūras.


Nors juostos pirmiausia skirtos sujuosti bei puošti drabužius ir aksesuarus – sijonus, prijuostes, pasijonius, kojines, marškinius, galvos dangą, apavą, jomis rišami ir lauknešiai, krepšiai ar net vystyklai. Per vestuves aukštaitė nuotaka apdovanodavo juostomis vyro giminę ir, reikšdama pagarbą, aprišdavo jomis vartus, šulinį, padėdavo svarbiose namų vietose ir kt.

Aukštaitės juostas tebepina pirštais iš vilnonių siūlų (metmenų), kurių spalvos atitinka kitus vilnonius kostiumo audinius: žalios ir raudonos derinį papildo ir geltoni, tamsiai violetiniai, rožiniai, balti ar juodi tonai. Pagal pynimo techniką juostos skirstomos į dvinyčio (eglinis arba rombinis) ir milinio eglinio ar milinio kryžinio pynimo.

Šiandien atgimstant tautiniam kostiumui, juostos vėl grįžo į madą. Kaip seniau, taip ir dabar pynimo tradicija perduodama iš kartos į kartą, dažniausiai moterų, tačiau į veiklą įsitraukia ir vyrai. Didelį būrį pynėjų meistrų jungia Lietuvos tautodailininkų sąjunga, prie išsaugojimo tirdami, fiksuodami prisideda muziejininkai, etnologai, tekstilininkai, tautodailininkai.

Parodoje „Juostų pynimo tradicija: žmonės ir spalvos“ eksponuojamos seniausios aukštaitiškos juostos iš Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Panevėžio kraštotyros muziejaus rinkinių bei šiuolaikiniai Aukštaitijos juostų pynėjų darbai.

Parodos rengėjai:

Panevėžio kraštotyros muziejus

Aukštaičių kultūros draugija

 

Parodos partneris

Lietuvos nacionalinis muziejus

 

Parodą finansavo:

Panevėžio miesto savivaldybė

Aukštaičių kultūros draugija

 

Parodos dailininkė

Asta Radvenskienė

 

Parodos kuratorė

Lina Vilienė

 

Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo sąvadas

 

Paskutinį kartą redaguota: 2023-10-09 13:28



Susisiekite
Turite klausimų?
+
A biržiečė vaišin dainuodamūs

Kviečiam aplunkyt įdomių ekspozicijų „Senoj aludaryste“ bei linksmė pasibūt programoj del suaugusių „A biržiečė vaišin dainuodamūs“!