Parodos ir renginiai

Keramikos darbų ir fotografijų paroda „ATRADIMAI“

2022 - 04 - 01
Paroda skirta archeologės Marijos Gimbutienės 100-osioms gimimo metinėms.

Kauno taikomosios dailės mokyklos mokytojos ekspertės Almos Šmitaitės idėja atkurti Neolito laikotarpio keramikos dirbinius ir degti juos lauže, kaip tai buvo daroma keli tūkstantmečiai iki mūsų eros, pavyko!

Nuo 2022 m. balandžio 2 d. kviečiame apsilankyti Kauno taikomosios dailės mokyklos mokytojos ekspertės Almos Šmitaitės organizuotoje keramikos dirbinių parodoje  „ATRADIMAI“, skirtoje  Marijos Gimbutienės 100-osioms gimimo metinėms  paminėti. Visi norintys pamatyti ekspoziciją tai galės padaryti iki balandžio 30 d. Biržų krašto muziejaus „Sėla“ mažojoje parodų salėje.




Aplankę parodą ne tik paminėsite archeologės M. Gimbutienės metus, bet žvilgsniu prisiliesite prie vienos seniausių keraminių dirbinių formavimo būdų, bei pačio archajiškiausio degimo laužo duobėje. Archeologų atrandami keramikos dirbiniai ir jų fragmentai  siekia Neolito laikotarpį. Tuo metu, kaip manoma, Europoje klestėjo taiki civilizacija, o jos pagrindas buvo meninė kūryba ir nematerialios vertybės.

Pagerbdami dvi iškilias asmenybes – archeologes Mariją Gimbutienę ir Rimutę Rimantienę – Kauno taikomosios dailės mokyklos keramiko programos mokiniai kelioms savaitėms Neolito laikotarpio dirbinių formavimo techniką perkėlė į savo dirbtuves. Kad išdžiūvusio molio dirbinys, pakliuvęs į laužo duobę, laižomas liepsnų ir išbuvęs kaitroje visą parą, liktų sveikas, reikia žinoti nemažai paslapčių.

Profesijos mokytoja ekspertė Alma Šmitaitė jų nestokoja ir nuoširdžiai dalinasi. Bene didžiausia paslaptis slypi šamotinio molio, tinkamo degti lauže, gamyboje. Į riebų molį beriami smulkinti degto molio trupiniai (šamotas) ir minkomi, kol išgaunamas reikiamas skalsumas. Po to keramikų rankos  uoliai lipdo nei per storą, nei per ploną dirbinį, atkartodami archeologinių tyrinėjimų metu M. Gimbutienės ir R. Rimantienės aprašytų bei iliustruotų radinių formas. Paskui eksponatus lėtai džiovino, tai pridengus, tai pavertus ar paguldžius ir taip daugiau nei 2 savaites. Ir tik po to, paglosčius ir palaiminus, palydėjo į laužo duobę. 

Ir štai mūsų džiaugsmui, ir jūsų akims Neolito laikotarpio  dvasia alsuojanti paroda. Kur justi to laikmečio žmogaus buvimas  išvien su gamta bei tikėjimas jos galybe ir dieviškumu.

Šis projektas tik dar kartą mums primena: kaip giliai išjausti gamtą ir būti ryšyje su ja mokėjo mūsų protėviai ir koks cikliškas yra gyvybės buvimas, kokia graži gali būti  kasdienybė!

Ekspozicijoje dirbiniai nuo buities rakandų iki apeiginių indų, deives įkūnijančių skulptūrėlių iš skirtingų Senosios Europos laikotarpių.

Kauno taikomosios dailės mokykla, kurioje vykdomas pagrindinis ir vidurinis ugdymas bei profesinis ugdymas pagal pirminio ir tęstinio mokymo modulines programas kviečia mokytis ne tik keramiko amato, bet ir daugelį kitų šiai dienai Lietuvos ir užsienio rinkose reikalingų ir paklausių profesijų: juvelyrikos, dailiųjų dirbinių iš įvairių medžiagų gamybos, fotografijos, vizualinės reklamos gamybos, maketavimo, dekoravimo bei interjero apipavidalinimo.

 



Paskutinį kartą redaguota: 2022-04-01 14:22



Susisiekite
Turite klausimų?
+
A biržiečė vaišin dainuodamūs

Kviečiam aplunkyt įdomių ekspozicijų „Senoj aludaryste“ bei linksmė pasibūt programoj del suaugusių „A biržiečė vaišin dainuodamūs“!