Parodos ir renginiai

Biržų Žydų istorijos ir kultūros savaitė

2019 - 06 - 13
Birželio 13–16 dienomis -  Biržų žydų istorijos ir kultūros savaitė
Biržų žydų istorijos ir kultūros draugija, Biržų krašto muziejus „Sėla“ ir Biržų rajono savivaldybė kviečia visus į Biržų žydų istorijos ir kultūros savaitę, kurios vienas iš svarbiausių renginių – memorialo Holokausto aukoms atminti atidengimas Pakamponių miške.
Birželio 13-14 dienos renginiai bus daugiau skirti į Biržus atvykstantiems svečiams  – iš įvairių šalių atvykstantiems žydų tautybės atstovams, kurių šaknys susijusios su Biržų kraštu. Birželio 13 d. rytą svečiai dalyvaus ekskursijoje po žydų gyvenimą menančius Biržus, po to susitiks su Biržų rajono mokyklų mokiniais, kuriems pristatys žydų kultūrą, tradicijas, papročius.
Birželio 13 d. 15.00 valandą Biržų krašto muziejuje „Sėla“ vyks žydų istorijai skirta konferencija „...lemta atgimti ir gyvuoti tik teisingame, iškentėtame žodyje ir nepaperkamoje atmintyje“ (Grigorijus Kanovičius).
17.30 val. bus atidaryta ofortų ir atvirukų rinkinio „Gyvoji liudytoja. Esther Lurie“ paroda, kurią pristatys renginio partneriai Kauno žydų religinės bendruomenės pirmininkas Mauša Bairakas ir parodos kuratorė Asia Gutermanaitė. 
Į šiuos renginius kviečiame visus, kurie domisi istorija, kurie nori pažinti tautą, gyvenusią šimtmečius šalia mūsų, kartu su mumis rašiusią mūsų šalies istoriją.
Birželio 14 dieną svečiai aplankys senąsias Biržų žydų kapines, susitiks su „Saulės“ gimnazijos moksleiviais. 
Birželio 16 d. (sekmadienį) vyks Biržų žydų – holokausto aukų – atminimo renginys: žydų gelbėtojų pagerbimas, atminimo eisena ir memorialo Holokausto aukoms atidengimo iškilmė Pakamponyse:
12.30 val. Medelių sodinimas žydus gelbėjusių šeimų atminimui buvusio žydų kvartalo (vėliau – geto) teritorijoje prie S. Dagilio, Pirties ir Žemaitės gatvių sankirtos.
13.00 val. Atminties eisena nuo buvusio Biržų geto iki Holokausto aukų memorialo Pakamponių miške.
14.30 val. Memorialo Holokausto aukoms atidengimo ceremonija.
 Paminkle bus įamžinta 522 žinomų aukų vardai. Pakamponyse 1941 m. buvo sušaudyta apie 2400 žmonių, iš jų 900 vaikų, tačiau ne visų pavardės yra žinomos, tad nežinomas aukas ženklins Dovydo žvaigždės. Nemažai žydų šeimų, atvyksiančių į renginius, aukojo savo lėšas naujajam memorialui Holokausto aukoms atminti. Tai bus šeštoji vieta Lietuvoje, kur įamžintos Holokausto aukų pavardės.
 Paminklinio komplekso iniciatoriai – Abel ir Glenda Levitt (Izraelis),  projekto autorius – architektas dr. Joseph Rabie (Paryžius, Prancūzija), kurio proseneliai kilę iš Biržų, o dalis giminaičių buvo nužudyta Pakamponyse. Paminklo statybos projektą ypač palaikė ir finansavimu rūpinosi Ben Rabinowitz (Keiptaunas, Pietų Afrika). Ceremonijoje dalyvaus būrys litvakų šaknų turinčių žydų iš Pietų Afrikos Respublikos, JAV, Didžiosios Britanijos, Izraelio, Prancūzijos ir kitų šalių, o taip pat ir Lietuvos.
Renginyje tikimasi sulaukti garbingų svečių, remiančių šį renginį: Izraelio nepaprasto ir įgaliotojo ambasadoriaus Lietuvoje, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos atstovų.
Kviečiame biržiečius ir kitus Lietuvos žmones aktyviai dalyvauti Biržų žydų istorijos ir kultūros savaitės renginiuose, ypač – Atminties eisenoje į Pakamponis, kuria bus pagerbtos Holokausto aukos. Žydai buvo neatsiejami Biržų kultūros, istorijos dalis. Tai mūsų miesto piliečiai, kuriuos ištiko skaudus likimas.
Renginio organizatoriai: Biržų žydų kultūros ir istorijos draugija, Biržų rajono savivaldybė, Biržų krašto muziejus „Sėla“.
 Partneriai: Izraelio ambasada Lietuvoje, Užsienio reikalų ministerija, Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti.

Paskutinį kartą redaguota: 2019-06-06 08:57Susisiekite
Turite klausimų?
+
A biržiečė vaišin dainuodamūs

Kviečiam aplunkyt įdomių ekspozicijų „Senoj aludaryste“ bei linksmė pasibūt programoj del suaugusių „A biržiečė vaišin dainuodamūs“!