Parodos ir renginiai

Albumo „Grafai de Šuazel-Gufje: Plateliai – Papilys“ pristatymas

2021 - 11 - 26
2021 m. lapkričio 26 d. (penktadienį) 16.30 maloniai kviečiame į albumo „Grafai de Šuazel-Gufje: Plateliai – Papilys“ pristatymą.

Jau metai, kai Biržų krašto muziejuje „Sėla“ veikia paroda „Grafų de Šua­zel-Gufje paveldas: Plateliai — Pa­pilys“. Parodoje pristatoma dalis gausios grafų de Šuazel Gufje paveldo kolekcijos iš Platelių dvaro, saugomos Žemaičių muziejuje „Alka“, ir Papilio dvaro nuotraukos, daugiausia, iš grafų augintinės Genovaitės Vavžekaitės albumo, muziejui dovanoto Gintarės Skaistės.


Platelių dvaras ilgą laiką buvo Oginskių giminės nuosavybė. Lietuvą prijungus prie Rusijos imperijos, naujasis valdovas Pavelas I 1800 m. buvusiam Imperatoriškosios bibliotekos direktoriui ir Imperatoriškosios dailės akademijos prezidentui Ogiustui de Šuazeliui-Gufjė (de Choiseul-Gouffier) dovanojo Platelių dvarą, kurį Šuazeliai valdė iki pat 1940 m. Už Ogiusto sūnaus Oktavijaus ištekėjusi pirmoji Lietuvos moteris rašytoja garsioji Sofija Tyzenhauzaitė, žavėjusi ir Prancūzijos imperatorių Napoleoną, ir Rusijos carą Aleksandrą I. Aleksandras de Šuazel-Gufje ne vėliau kaip 1870 m. nusipirko Papilio dvarą, kurį giminė taip pat valdė iki 1940 m.

Papilio dvaro likimas liūdnesnis. Nors šiandien dar tebestovi didžiulis nykstančių pastatų kompleksas (tarp jų – ir medinis dvaro rūmas), nėra jokių išlikusių artefaktų, liudijančių grafų buitį, kasdienybę. Tad šioje parodoje paskutinieji Papilio dvaro valdytojai – Aleksandro sūnus Gabrielius ir šio dukra Irena į Jus žvelgia tik iš nuotraukų albumo.

Nuotraukos, įamžinusios grafų gyvenimo akimirkas abiejuose dvaruose, sugulė į albumą „Grafai de Šuazel-Gufje: Plateliai – Papilys“.

Albumo pristatymą subtiliais niuansais papildys kamerinis muzikinis spektaklis „Sofijos Tyzenhauzaitės jausmų atspindžiai“ su aktore Virginija Kochanskyte.

Projektą „Grafų de Šuazel-Gufje paveldas: Plateliai – Papilys“ iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba.

Kviečiame ne tik į albumo „Grafai de Šuazel-Gufje: Plateliai – Papilys“ pristatymą, bet ir į kamerinį muzikinį spektaklį SOFIJOS TYZENHAUZAITĖS JAUSMŲ ATSPINDŽIAI.
Kaip puikiai bebūtų Sofijos Tyzenhauzaitės knygoje „Reminiscencijos“ aprašyti jos pačios jausmų atspindžiai, bet tų prisiminimų išgyvenimas nesulyginamai jautriau paliečia žiūrovo širdį. Sofijos Tyzenhauzaitės ir Aleksandro I romantiškos meilės dramatiškus posūkius spektaklyje jautriai išgyvena Kauno valstybinio muzikinio teatro solistai Kristina Siurbytė, Andrius Apšega ir pianistė Beata Vingraitė. O į Sofijos gyvenimo patirčių verpetus panardina aktorės Virginijos Kochanskytės įtaigūs monologai, stebinantys rašytojos gyvenimo kelionės netikėtomis interpretacijomis. Subtiliai išgyvenama jausmų istorija, puošnūs istoriniai XIX amžiaus kostiumai, geniali muzika, įtaigi aktorių vaidyba žiūrovus į spektaklio vyksmą įtraukia visa esybe. Spektaklis atgaivina pačias gražiausias dvarų kultūros tradicijas, nukelia į romantiškąją XIX a. epochą, kuomet Lietuvos dvarų salonuose dainavo garsioji Kristina Gerhardi, o grafaitė Sofija Tyzenhauzaitė savo slapčiausius jausmus išliedavo rašomų knygų puslapiuose...
Paskutinį kartą redaguota: 2021-11-23 09:54Susisiekite
Turite klausimų?
+
A biržiečė vaišin dainuodamūs

Kviečiam aplunkyt įdomių ekspozicijų „Senoj aludaryste“ bei linksmė pasibūt programoj del suaugusių „A biržiečė vaišin dainuodamūs“!